З 26 січня до 26 лютого 2021 р. проходив Зимовий лекторій Майстерні академічного релігієзнавства «Нестабільний світ: релігії vs кризи». Організатори поставили собі за мету ознайомити слухачів лекторію із тим як релігійні традиції реагують на різні кризи: політичну, економічну, екологічну, нинішню пандемію, а також екзистенційну, психологічну кризу особистості, кризу довіри. У межах курсу було прочитано 10 лекцій дев’ятьма провідними лекторами та лекторками України, що представляли різні дисципліни та підходи: релігієзнавство, культурологію, соціологію, психологію, богослов’я, теорію та практику комунікації тощо.
Відомий громадський діяч, релігієзнавець та духовний вчитель Ігор Козловський прочитав лекцію «Духовні практики самореалізації як складова розвитку екзистенційного інтелекту», в якій зокрема поділився своїм досвідом перебування у полоні.
«Найкращий молодий соціолог України – 2018» Тимофій Брик у межах своєї першої лекції «Ритуалізована безпека – як православні церкви відповідали на виклики пандемії (приклад України та Грузії)» розповів про попередні результати дослідження про реагування православних церков на пандемію. У своїй другій лекції «Клуби, страховка та розрада – як релігійні спільноти допомагають під час економічних криз» йшлося не лише про зв’язок між релігією та економікою (зокрема про сучасні спростування тези Вебера), але й про ширший контекст дослідження релігії з соціологічної перспективи.
Українська піонерка дослідження теми «релігія й екологія» Ірина Фенно на лекції «Екологічна криза та християнство: дилеми та приклади» представила, як сучасне християнство реагує на екологічну кризу та які шляхи виходу з неї пропонує.
Культуролог Денис Король показав слухачам достатньо оригінальну паралель між нинішніми проривами у цифрових технологіях і науковою фантастикою, з одного боку, та давньоєгипетськими віруваннями та практиками, з іншого, у лекції «Віртуальне посмертя vs Цифрове безсмертя».
Психолог і релігієзнавець Євген Пілецький у лекції «Екзистенційні цінності: релігія vs психотерапія» продемонстрував кардинальну різницю у підходах релігії та психотерапії. Сенс, час, істина, щастя, любов та інші ключові поняття розуміються у них досить протилежно.
У лекції «“Священна війна”? Релігія в умовах збройних конфліктів» соціологиня релігії та фасилітаторка Тетяна Калениченко розповідала не лише на скільки релігія є (не)важливим чинником більшості воєн, але й також як можна примиряти ворогуючі групи.
Автор книги «Церковь на Майдане», спеціаліст з комунікацій Олексій Гордєєв представив своє бачення релігійного чинника у політичній кризі 2013-2014 рр. у лекції «Між кризою та можливістю: церкви на Майдані як стопери та мотиватори».
Журналістка, консультантка з маркетингу, брендингу, стратегічних та кризових комунікацій Олена Кулигіна прочитала лекцію «Криза довіри: чи впораються з нею релігійні спільноти?», в якій коротко описала не тільки теорію церковної комунікації, але й розповіла про протиріччя сучасної української релігійності, поділилася практичними порадами як церкви можуть вийти з кризи довіри.
Завершальною на зимовому лекторію стала лекція психолога та релігієзнавця Іллі Ягіяєва «Чи сприяє релігія щасливому життю: Приклад буддизму», в якій було представлено різні підходи до щастя, зокрема сучасні психологічні розуміння щастя, які багато чого позичила саме з буддизму.