Поєднуючи (не)сумісне: досвіди віруючих феміністок та ЛГБТ людей в Україні
Проєкт “Майстерні академічного релігієзнавства” за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів в межах політики із забезпечення прав людини
Дати проведення: 1 червня 2021 – 31 травня 2022
Цей проєкт народився із щирої зацікавленості в темі ролі та місця жінки та ЛГБТ-людей в релігійних громадах, адже адекватної наукової інформації на цю тему в українському публічному просторі надзвичайно мало. Завжди відстоючи права людини, пов’язані із свободою віросповідання або невіри в будь-яку релігію, МАР має активну громадську позицію, яка проявляється в проведенні досліджень найрізномантіншої тематики.
Під час співпраці або просто спілкування з представниками різних релігійних організацій ми часто ставили питання про відношення до питань фемінізму та ЛГБТ. Відповіді на такі питання здебільшого шаблонні та передбачуванні. Такі питання не дуже зручні для представників релігій, їх або намагаються обходити, або, з посиланнями на священні тексти, висловлювати своє право на неприйняття тих чи інших поглядів та вподобань. З таких скупих та одноманітних відповідей складається враження, що усі жінки задоволені своїм статусом, а ніяких ЛГБТ просто не існує в стінах церков. Гостроти додає і питання ратифікації Стамбульської конвенції та ролі Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій (ВРЦіРО).
Але реальне життя більш кольорове і дещо відрізняється від офіційних постанов, і стосунків з Богом можуть шукати дуже різні люди в незалежності від їхніх сексуальних вподобань, гендерних установок та задоволеності станом жінки в релігіях.
Втомившись вислуховувати однакові дипломатичні (а часом і не дуже) відповіді про несприйняття фемінізму та ЛГБТ, ми вирішили, що краще спитати тих, хто не зможе заперечити наявність віруючих феміністок та представників ЛГБТ – власне самих віруючих феміністок та ЛГБТ про їхні стосунки з церквою (чи будь-якою іншою інституцією), з релігійною спільнотою. Також ми включили блок питань про те, як сприймається релігійність наших респондентів у феміністичних колах, чи в спільнотах ЛГБТ-активізму. Тому що всупереч загальним уявленням, належність до феміністичних чи ЛГБТ кіл не виключає потребу в релігійних та духовних пошуках людини.
Цей проєкт складається з двох основних блоків: академічне дослідження та популяризація результатів дослідження.
Наше дослідження є першим таким дослідженням в Україні. Нашим принциповим рішенням було робити саме якісне дослідження, а не кількісне, тому що ми хотіли побачити та показати іншим саме історії людей. Хтось з них отримує підтримку та натхнення в релігійній громаді, хтось змушений приховувати своє особисте життя в церкві, хтось вирішує перервати спілкування з громадою через конфлікти. Хтось навпаки не хоче афішувати свою релігійність в активістських колах. Ми збираємо усі історії та хочемо, щоб про них почуло якомога більше людей, щоб нарешті замість заперечення існування цих людей, суспільство, насамперед релігійне, могло зрушити в бік визнання та прийняття. Маємо надію, що саме до такого результату приведе другий етап нашого проєкту – популяризація результатів дослідження.
Також ми плануємо видати брошуру з результатами дослідження. Ця брошура буде доступна в бібліотеках, університетах, на сайті МАР. Таким чином результати нашого дослідження можна буде використовувати в подальших академічних та суспільних дослідженнях.
Цей проєкт стане поштовхом і для органів державної влади, і для феміністських та ЛГБТ організацій, а також для релігійних організацій замислитися над цією проблемою та порозмірковувати над шляхами її вирішення.
Наші контакти:
Ірина Каплан
(керівниця проєкту)
email: irinekaplan@gmail.com
Анна Марія Басаурі Зюзіна
(менеджерка проєкту)
email: manya_basauri@ukr.net