Перейти до вмісту

6 СЕРІАЛІВ, ДЕ РЕЛІГІЯ ЗУСТРІЧАЄТЬСЯ З ФЕМІНІЗМОМ ТА ЛГБТ+ ТЕМАТИКОЮ

    Колись релігія була табуйованою темою для серіалів: занадто серйозна, занадто чутлива, великий ризик образити когось і мати з того проблеми, але головне – релігійна тематика не вважалася розважальною. Релігійне життя упорядковане, релігійні люди нудні, розмови священиків крутяться тільки навколо Бога та гріхів – як тут відпочинеш? На щастя, останні років десять великі канали та стрімінгові сервіси почали все більш і більш знімати серіали, де з’являлися релігійні персонажі. Це урізноманітнило і серіальні тренди, і допомогло з репрезентацією релігійних людей в медіа просторі, бо, – хто б міг подумати! – вони теж живуть цікавим життям.

    Втім телевізійники не були так далеко від істини, вважаючи, що релігія не дуже розважальний матеріал. Дійсно, релігія асоціюється з чимось дуже сталим, застарілим, не гнучким, з патріархатом, врешті решт. І знов таки, це проблема репрезентації релігії в суспільстві. Журналісти надають перевагу новинам та репортажам, які викликають обурення та жах, і часто ігнорують досить цікаві аспекти життя релігійних людей. 

    Але релігії існують тут і зараз, в сучасному світі серед сучасних людей, ба, більше того, сучасні люди зі своїми поглядами, смаками та вподобаннями суттєво впливають на релігії. Церкви, синагоги, мечеті, ашрами не існують у вакуумі, хіба що в метафізичному сенсі, і щодня мають відповідати на виклики суспільства.

    Ми зібрали для вас 6 серіалів, які дуже по-різному розкривають теми ролі жінок в релігіях, фемінізму та навіть ЛГБТ+ тематики в релігійних спільнотах. Сподіваємося, що серед цього розважального контенту знайдеться щось для кожного.

    1. Рамі, 2019–2020


    Цей автобіографічний серіал американського стендап коміка міг би загубитися серед сотні інших серіалів про мілленіалів, які не вміють давати собі раду з фінансами, мають проблеми з батьками, не знають ким хочуть бути, коли виростуть, мають забагато сексу на одну ніч та замало справжніх стосунків. Усе це тут є, як і в житті кожного мілленіала. Але головний герой на додачу до цих проблем має ще одну – він практикуючий мусульманин з сім’ї єгипетських мігрантів в Америці. Рамі намагається дати собі раду в сучасному світі, але залишитися при тому тим ідеальним мусульманином, образ якого сам собі намалював.

    Хоч би як не було цікаво спостерігати за Рамі, все ж епізоди, присвячені його мамі, сестрі та дядьку найцікавіші. Молодша сестра дуже сучасна дівчина з феміністичними поглядами, яка і хотіла б позбутися свого релігійного бекграунду, але він тримає її міцніше ніж самого Рамі. Мати родини намагається розібратися зі своїм місцем в житті, за умов, що дорослі діти її більше не потребують, а друзів за всі роки в Америці вона так і не знайшла. Їй доводиться вчитися спілкуватися з людьми, питати про їхні займенники та поважати чужі кордони. У другому сезоні токсичний та вкрай ксенофобний дядько Рамі намагається розібратися зі своєю сексуальністю. Можливо цей епізод один з найдраматичніших. Втім весь другий сезон не стільки комедія, скільки драма з елементами чорного гумору. 

    2. We are lady parts, 2021

    Надзвичайний британський сітком про дівчат мусульманок, які грають в панк групі. За класикою серіального жанра усі вони представляють різні етнічні групи, різні життєві позиції, різні ступені покритості (від абайї до короткої зачіски), врешті решт, вони грають на різних інструментах. Але усіх їх об’єднує іслам і фемінізм. Вони моляться, а потім залізають на сцену, щоб співати про повалення патріархату. Дівчата зовсім не бачать конфлікту між їхніми захопленнями: панк музикою та ісламом, для них це органічно і природньо. Серіал показує наскільки гнучким може бути іслам та взагалі релігія. І як окремий бонус – чудові саундтреки.

    3. Велика любов, 2006–2011

    Серіал золотої епохи HBO, коли дослідження для сценарію робилося більш грунтовним, ніж дисертації, розповідає про полігамну родину мормонів-фундаменталістів. Ця родина покинула громаду та не живе більше в поселенні разом з іншими через несприйняття тих правил та жорстокості, які панують там. Проте вони не зреклися ідеалів полігамії і намагаються жити великою родиною в місті, де вони мають переховувати свої погляди, адже офіційна Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів заборонила полігамію і усіляко намагається відмежуватися від цієї практики. Життя громади відтворено вражаюче детально.

    Жінкам та їхньому життю приділяється дуже багато ефірного часу: як вони ладнають з чоловіком, одна з одною, з сучасним світом, який засуджує їхній стиль життя, з дітьми та кар’єрою, тощо. Найцікавіше, що вони не декларують фемінізму чи ще якихось ідеологій, але весь час знаходяться у боротьбі за свої права та свободи. Це дуже типова поведінка для релігійних жінок, які бояться негативної реакції на слово фемінізм, але боротися за свої права не припиняють. А зрештою що таке фемінізм як не боротьба за можливості, і не важливо чи то можливість виховувати дітей або можливість управляти церквою?

    4. Strange angel, 2018–2019

    Недооцінена історична драма про ракетобудування, вчення Телеми та послідовників Алістера Кроулі. Знята за мотивами біографії Джека Парсонса, американського винахідника двигуна на реактивній тязі, який крім своєї інженерної діяльності практикував окультизм та очолював американську громаду телемітів. В серіалі зображуються життя громади з усіма її перевагами: з публічним ритуальным сексом,  гомосексуальнимі практиками, відкритими стосунками, тощо. В серіалі з’являються Алістер Кроулі та навіть Рон Л. Хаббард, який зазнав великого впливу вчення Телеми до того, як заснував Саєнтологію.

    5. Відьми, 2020

    Пакистанський серіал Churails (перекладається як “відьми”), що вийшов минулого року, розповідає про чотирьох жінок з непростою долею (а, власне, яка ще може бути доля у пакистанської жінки?). Вони наважуються створити детективне агентство для жінок, що підозрюють своїх чоловіків в зраді. Офіс вони відкривають під прикриттям магазину з традиційним мусульманським одягом. Жінки стикаються з табуйованими темами у їхньому суспільстві, як то мізогінія, домашнє насильство, класовий розподіл, трансфобія, тощо. А на додачу серед співробітниць агентства є представниці ЛГБТ+ громади. З усіма викликами, що підкидає жінкам доля та суспільство, вони борються в абайях, які по-перше гарантують їм анонімність, а по-друге, символізують роль релігії в їхніх життях. Не дивно, що серіал дуже швидко заборонили у Пакистані. Поки що серіал доступний лише на стримінговому сервісі Zee 5.

    6. Pray Away, 2021

    Наостанок новинка цього року від Нетфлікс – документальний фільм про конверсійну терапію в Америці. Це не серіал, але неможливо ігнорувати його, особливо коли мова про релігію та ЛГБТ+. Конверсійна терапія – найскандальніша сучасна практика, якої притримуються релігійні громади для “лікування” потягу до своєї статі. Прихильники конверсивної терапії виходять з того, що сексуальність можна змінювати і для того застосовують дуже негуманні методи. Люди, які опиняються в таких закладах, піддаються емоційному та психологічному насильству. Але найцікавіше те, що багато з них приходять туди з власної волі, бо їхні стосунки з Богом та релігійною громадою для них важливіші, ніж їхні власні уподобання. Героями фільму стали люди, які пройшли терапію, навіть були активістами громад “навернених”, але через деякий час повернулися до свого звичного життя.

    Огляд підготувала Ірина Каплан