П'ятниця, 28 жовтня 2016 23:34

Третій конгрес «Релігія в сучасній культурі»

kongresmar 21 22.10.2016 018

Третій рік поспіль ми зустрічаємось у жовтні для того, щоб поспілкуватись з колегами, познайомитись з новими, запросити когось до нашої організації та розповісти про свої досягнення. Здавалося б, що цей конгрес не відрізняється від інших конференцій, які проходять по всій Україні. Більш того, часто інші конференції проходять масштабніше та гучніше за наш конгрес.
Проте є щось цілковито особливе в конгресі, який влаштовує МАР. І головна особливість в тому, що головний організатор – МАР. Саме ми несемо відповідальність за успіх заходу, за його зміст, престиж серед інших конференцій та його майбутнє.

Цього року наш конгрес проходив протягом двох днів у місті Луцьк на базі Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки за підтримки кафедри філософії та релігієзнавства, яка зараз переживає складні часи.

Конгрес був дуже насичений секціями, панелями, дискусіями, презентаціями та воркшопами. З перших хвилин роботи розгорнулась цікава дискусія про актуальність релігієзнавчої освіти. Тему для цього обговорення задала студентка приймаючого університету Лілія Мигорович, її підтримали багато присутніх. Для багатьох релігієзнавців досі лишається не ясним питання про власну актуальність для суспільства. Будемо сподіватись, що ця дискусія та конгрес в цілому допоможе їм краще зрозуміти власну вартість.

kongresmar 21 22.10.2016 006Секції були по-європейськи невеличкими, що допомогло приділити кожному доповідачу достатньо часу. В перший день відбулися засідання таких секцій: Релігія-Історія-Політика, Релігія та Культура, Релігія-Медіа-Комунікація. Також паралельно працював круглий стіл, присвячений ведичній культурі в сучасному світі на прикладі МТСК, а в другій половині дня відбулися презентації книг і воркшоп, присвячений гендеру і релігії.

На кожній секції були присутні не тільки доповідачі, але й слухачі, які активно брали участь в обговореннях. Це свідчить про те, що формат був обраний вірно, адже сьогодні вченим досить складно знайти когось зацікавленого у власних дослідженнях, окрім себе самого. І більш того, це змушує підходити відповідальніше доповідачам до свого виступу.

Круглий стіл, який продовжував свою роботу і на другий день, став цікавим островком орієнталістики на конгресі. Ініціаторами цього круглого столу стали представники громади МТСК в Україні, зокрема Євген Смицький, який вже не перший захід проводить разом з МАРом. Дуже приємно бачити попит на релігієзнавство у представників релігійних громад. Хотілося б, щоб цю ініціативу взяли за приклад інші громади.

Приємними нововведеннями стали більш інтерактивні заходи: презентації та вокршоп. Учасники конгресу послухали про релігієзнавчі новинки на книжковому ринку України та з не меншим інтересом відкрили для себе проблеми гендерних студій в порівняльному релігієзнавстві.

Це одна новинка цьогорічного конгресу – панелі. Їх особливість полягає в вузькій тематиці та вузькому колі учасників. Одна панель була присвячена радянському періоду українського релігієзнавства, а друга – психології релігії. Панелі стали цікавим та плідним форматом роботи і хотілося б, щоб в подальших конгресах панелі переважали над секціями.

Дуже приємно було познайомитися з колегами з Луцька, зустрітися зі старими знайомими з Києва, Львова, Івано-Франківська, Рівного, Одеси, Острога, Москви. Хотілося щоб до наступних конгресів долучалися колеги з інших міст, представники суміжних (і не тільки) дисциплін, представники релігійних громад. Сподіваємось, що наступний конгрес буде ще цікавішим і ще насиченішим. Втім, це залежить від нас і ми, натхненні успіхом цього конгресу, докладемо усіх зусиль, щоб не уронити підняту планку.

Залишайтеся з нами! Далі буде...