Понеділок, 12 травня 2014 19:14

Про екскурсію в київський буддійський центр Карма Каг’ю

IMG20140405 051МАР постійно в той чи інший спосіб організує спілкування студентів з носіями різних релігійних традицій, що на практиці пожвавлює зацікавленість студентів у вивчені предмету релігієзнавства у вищих навчальних закладах і надає безцінний досвід, який руйнує сталі стереотипи та страхи перед невідомим. Немає сумніву в тому, що це сприяє підвищенню взаєморозуміння і толерантності в нашому багатогранному суспільстві, де в добу глобалізації кількість можливих варіантів світоглядних позицій, що сповідують ті чи інші спільноти людей, невпинно зростає. Ми всі приречені жити разом і, безумовно, кожен хоче бути щасливим, але невігластво часто стає причиною непорозумінь та конфліктів. Тому, насправді, важко переоцінити значимість тих ініціатив, які впроваджують у життя молоді релігієзнавці. Зокрема, практику проведення релігієзнавчих клубів.

Ідея організувати екскурсію в київський буддійський центр виникла після чергового походу наших студентів в храм Міжнародного Товариства Свідомості Крішни. Студенти вже не одноразово мали нагоду відвідати з екскурсією мусульман, вайшнавів, мормонів, але буддисти як правило залишалися завжди поза-увагою.

Відповідальність за реалізацію заходу взяли на себе Савченко Олексій та Ольга Ремез. Попередньо планувалося десь два місяці на підготовку, але нам пощастило і ми швидко знайшли хороший варіант. Київський режисер Андрій Толошний, який у вільний час працює над проектом серії документальних фільмів про буддизм на замовлення Інституту сходознавства Російської академії наук, погодився презентувати для студентів першу серію з проекту, яка має назву «Історія буддизму. Подорож, сповнена глибоким сенсом». На жаль, через його щільний графік була можливість організувати зустріч лише в суботу 5 квітня. За нашим проханням перегляд фільму мав відбутися на території київського буддійського центру, щоб студенти та всі зацікавлені могли побачити не лише гарну обкладинку буддизму на екрані, але і побачити живих буддистів, відчути атмосферу, тощо. Адже найголовніше — живий досвід, з яким можна співвідносити додаткову інформацію.

bc-k-5-4-14

У нас було не багато часу для організації цього заходу, але зрештою, завдяки налагодженій співпраці, ми впоралися. І коли все було погоджено, поширили інформацію через сайт, соціальні мережі та дошки оголошень в гуманітарному корпусі НПУ імені М.П. Драгоманова.

Зі сторони буддійського центру надійшла пропозиція зробити реєстрацію на цей захід та обмежити кількість учасників 20 особами. Це було нетиповим для нас рішенням, але згодом стала зрозумілою обґрунтованість даної позиції. Територія буддійського центру обмежена трохи переробленою трикімнатною квартирою, де є велика кухня і велика зала для медитації, між якими передбачено деякий простір, щоб залишити одяг і взуття. Тож таке обмеження було доцільним, з огляду на турботу про комфортне перебування гостей в буддійському центрі.

 Я никогда не интересовался вопросами религии и никогда не слышал словосочетания «религия опыта». Но первое, что я сделал, вернувшись домой из буддийского центра, – зашёл в Интернет и прочёл статью об истории буддизма. А это свидетельствует о многом.

Сергей

Інформація про наш захід була поширена у вівторок 1 квітня і мала всі шанси бути сприйнятою черговим жартом, але ні — на сайті зареєструвалися 21 особа, а в суботу прийшло 16, що є досить непоганим результатом. Слід зазначити, що на екскурсію прийшли не тільки студенти, але й аспіранти, викладачі та декілька сторонніх людей, які не мають прямого відношення до системи освіти. Серед студентів були представники Інституту української філології і Інституту філософської освіти і науки НПУ імені М.П. Драгоманова та студенти КНУ імені Тараса Шевченка.

В Київському буддійському центрі на нас чекали не лише печиво й чай, але й ввічливі господарі, готові відповісти на будь-яке запитання. Поки йшла підготовка показу фільму, гості могли спілкуватися, дивитися літературу, фотографуватися поряд з вівтарем в залі для медитацій, тощо. Слід зазначити, що пропонований фільм Андрія Толошного знятий з метою показу студентам та школярам під час занять з релігієзнавства, а отже серія розрахована на 30 хвилин, щоб залишити час на обговорення. Проект абсолютно не комерційний, авторські права закріплені за Російською асоціацією буддистів школи Карма Каг'ю.

Центр Карма-Каг'ю порадував: відвідував його ще не початку діяльності, років дванадцять тому. Помітне значне зростання - як якісне, так і кількісне: життя і практика общини активні і гарно налагоджені. Буддисти Каг'ю перекладають і видають свої тексти, проводять «Дні буддиської культури». Зростає кількість центрів в Україні, послідовників, «просунутих» практиків.
Молодці! Бажаю продовжувати розвиватися зі ще більшим натхненням.
Сарва Мангалам Бхаванту!

В.Агеєв, незалежний дослідник.

Наприкінці заходу, як і було зазначено у програмі, всім бажаючим було запропоновано взяти участь у колективній медитації з ведучим. Віталій Дебре, один з представників буддійського центру, розповів про те як правильно сидіти, як дихати і що відбуватиметься далі. Дехто безцеремонно та впевнено сів на подушки для медитацій, взявши приклад з досвідчених буддистів, інші сіли осторонь, щоб просто спостерігати за тим, як це відбуватиметься. По завершенню медитації буддисти заспівали тибетською мовою невеличку пуджу.

Весь час атмосфера була досить приємною, розслабленою та невимушеною, що сприяло подальшому перебуванню і обговоренню різних тем у дружній бесіді з буддистами, які розповідали історії з життя, ділилися досвідом і таке інше.

Відповідальний за допис: Олексій Савченко

Я никогда не интересовался вопросами религии и никогда не слышал словосочетания «религия опыта». Но первое, что я сделал, вернувшись домой из буддийского центра, зашёл в Интернет и прочёл статью об истории буддизма. А это свидетельствует о многом.
Сергей